Wednesday, 29 April 2009

Eclipsist 2009 un ardından...

Genelde pek türkçe yazmam, çok fazla kişinin okuyacağını da ilgilendiğinide düşünmüyorum. Yazdığım bir ingilizce JavaFX yazısı dünyanın öbür ucundan hem de JavaFX ekibinin başındaki Joshua Marinacci tarafından okunup cevaplanabiliyor fakat Türkiye'den çok fazla kişinin bir şeyler okuma ve araştırmaya hevesli olduğunu düşünmüyorum (tabii ki istisnalar hariç). Bu yıl Eclipsist te tıpkı geçen yılki gibi inanılmaz isimler vardı. Sabah eclipse i eclipse yapan equinox motorunu geliştiren ekibin başındaki Jeff McAffer dan eclipse runtime ının derinliklerinde nelerin olup bittiği öğrendik, peşinden Wayne Beaton RCP, RAP ve eclipse in geleceğinden bahsetti ve konuşmalar aynen bu tempo ve kalitede devam etti. Bu isimler size ne ifade ediyor bilmiyorum ama bunlar her gün kullandığınız Eclipse i yazan, tasarlayan isimler ve belki de bir daha hayatınız boyunca asla karşılaşma şansınız olmayacak! 
Eminim bir çoğunuz inanılmaz yoğundu veya iş yeriniz böyle bir konferansa katılmanıza izin vermedi. Ama aynı iş yeri çok yakın bir zaman da sizin yanınıza sizden daha yüksek maaşlı birini sırf bu konferansları, eğitimleri takip ediyor diye oturtacak. İşinizden, aldığınız paradan, çalışma koşullarınızdan şikayet etmenin hiç bir anlamı yok, yaptığınız işe duyduğunuz tutku, kendinizi geliştirmek için gösterdiğiniz çaba aslında sizin kendi kendinize koyduğunuz bir fiyat etiketi ve hiç kimsede sizin üstünüzde bu etiketi görürken daha fazlasını önermeyecek. Krizin ilk çıktığı dönemlerde çok yetenekli bir arkadaşım işinden ayrılmak zorunda kaldı. İşsiz kaldığı dönem bir ay bile değildi ve girdiği iş te bir öncekinden daha iyi maddi koşullara sahipti. Kriz, piyasa koşulları tabii ki herkesi korkutan gerçekler ama emin olun bunlardan en çok etkilecek kişiler kendini geliştirmeyi bilmeyen işine tutku duymayan insanlar olacaktır. Diğerleri işlerinden ayrılsalar dahi daha iyisini bulmaları çok zaman almayacaktır. 
Okuyun, yeni teknolojileri araştırın ve seminerleri takip edin... yada hiç yakınmayın...

Bu organizyonu düzenleyen benim de yeni dahil olduğum tüm Eteration ekibine ve onlara katkılarından dolayı tüm sponsorlara çok teşekkürler. Onlar sayesinde binlerce dolar ödeyerek izleceğimiz sunumları hiç bir ücret ödemeden izledik.

Not: Bizim sunumumuz oldukça doluydu. Beraber sunum yaptığım arkadaşım Yunus şu anda asker, ve sırf sunum yapmak için izin alarak buraya geldi. Kaçınız askerdeyken izninizi tatile gitmek için değilde bir konferansa katılmak için kullanırdı? Teşekkürler Yunus, sahneyi seninle paylaşmak zevkti...