Wednesday, 29 April 2009

Eclipsist 2009 un ardından...

Genelde pek türkçe yazmam, çok fazla kişinin okuyacağını da ilgilendiğinide düşünmüyorum. Yazdığım bir ingilizce JavaFX yazısı dünyanın öbür ucundan hem de JavaFX ekibinin başındaki Joshua Marinacci tarafından okunup cevaplanabiliyor fakat Türkiye'den çok fazla kişinin bir şeyler okuma ve araştırmaya hevesli olduğunu düşünmüyorum (tabii ki istisnalar hariç). Bu yıl Eclipsist te tıpkı geçen yılki gibi inanılmaz isimler vardı. Sabah eclipse i eclipse yapan equinox motorunu geliştiren ekibin başındaki Jeff McAffer dan eclipse runtime ının derinliklerinde nelerin olup bittiği öğrendik, peşinden Wayne Beaton RCP, RAP ve eclipse in geleceğinden bahsetti ve konuşmalar aynen bu tempo ve kalitede devam etti. Bu isimler size ne ifade ediyor bilmiyorum ama bunlar her gün kullandığınız Eclipse i yazan, tasarlayan isimler ve belki de bir daha hayatınız boyunca asla karşılaşma şansınız olmayacak! 
Eminim bir çoğunuz inanılmaz yoğundu veya iş yeriniz böyle bir konferansa katılmanıza izin vermedi. Ama aynı iş yeri çok yakın bir zaman da sizin yanınıza sizden daha yüksek maaşlı birini sırf bu konferansları, eğitimleri takip ediyor diye oturtacak. İşinizden, aldığınız paradan, çalışma koşullarınızdan şikayet etmenin hiç bir anlamı yok, yaptığınız işe duyduğunuz tutku, kendinizi geliştirmek için gösterdiğiniz çaba aslında sizin kendi kendinize koyduğunuz bir fiyat etiketi ve hiç kimsede sizin üstünüzde bu etiketi görürken daha fazlasını önermeyecek. Krizin ilk çıktığı dönemlerde çok yetenekli bir arkadaşım işinden ayrılmak zorunda kaldı. İşsiz kaldığı dönem bir ay bile değildi ve girdiği iş te bir öncekinden daha iyi maddi koşullara sahipti. Kriz, piyasa koşulları tabii ki herkesi korkutan gerçekler ama emin olun bunlardan en çok etkilecek kişiler kendini geliştirmeyi bilmeyen işine tutku duymayan insanlar olacaktır. Diğerleri işlerinden ayrılsalar dahi daha iyisini bulmaları çok zaman almayacaktır. 
Okuyun, yeni teknolojileri araştırın ve seminerleri takip edin... yada hiç yakınmayın...

Bu organizyonu düzenleyen benim de yeni dahil olduğum tüm Eteration ekibine ve onlara katkılarından dolayı tüm sponsorlara çok teşekkürler. Onlar sayesinde binlerce dolar ödeyerek izleceğimiz sunumları hiç bir ücret ödemeden izledik.

Not: Bizim sunumumuz oldukça doluydu. Beraber sunum yaptığım arkadaşım Yunus şu anda asker, ve sırf sunum yapmak için izin alarak buraya geldi. Kaçınız askerdeyken izninizi tatile gitmek için değilde bir konferansa katılmak için kullanırdı? Teşekkürler Yunus, sahneyi seninle paylaşmak zevkti...

2 comments:

 1. Geçen sene yine bugünlere denk gelen Eclipsist 2008'i iyi hatırlıyorum. Bir işimden dolayı öğleden sonra katılma şansı bulup da 'ne kaparsam o kardır' diye yer bulamayıp ayakta dinlediğim bir seminere bu sene işimden 2 gün izin alarak katılma şansı bulabildim.

  Seminer programını ve katılımcıları okurken kitaplarını okuduğum, geliştirdikleri ortamları kullandığım insanları karşımda göreceğim hayali bendeki hevesi daha da arttırdı.

  Her sene sayısı daha da artan yazılımcıları göz önünde bulundurup, Naci Dai'nin konuşmasında ve Murat Yener'in yazdıklarında bahsettiği gibi, çevremdeki insanların bu tarz organizasyonlara katılımını teşvik etme çabalarımı da düşünerek daha kalabalık olmasını beklediğim bir seminerde geçen seneye oranla daha az bir katılımcı kitlesini görmek bu tarz organizasyonların yaşam süreci hakkında beni endişeye düşürmüştür. Acaba insanlara ulaşılamadı mı, yoksa ilgi mi çekmiyor? Umarım "evet" cevabı ilk soru için geçerlidir ve umarım ki bu etkinlikler katılım azlığından dolayı aldığı desteği yitirmez.

  Suresh Shamanna'nın anlattığı Liferay altyapısı çok hoşuma gitti; bu yaklaşımı farklı alanlarda kullanmak için kafamda fikirler canlandı. JavaFXi ilk kez Java Days organizasyonunda duymuştum ve ufak bir çalışma yaptım. Silverlight için herhangi bir çalışmam olmadı. Flexi de ilk kez geçen seneki Eclipsist organizasyonunda duymuştum. Biraz araştırma yaparak maven, flex, hibernate, spring, oracle... kullanarak uzun zaman alacak bir projeyi daha hızlı geliştirip hem kısa zamanda üretimi daha da arttırmış, hem de yeni teknolojileri kullanarak gelişen IT sektörüne ayak uydurmuş olduğumu hissediyorum. Yine adını dün duyduğum mylin, rcp, rap gibi birkaç toolu da denemek istiyorum.

  Tekrardan emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

  ReplyDelete
 2. Yusuf sadece yorum değil yazılarınıda bekleriz. Bilmeyenler için Yusuf, Yunus abisi ve iş yerinde performans görüşmesinde maaş zammından önce ben seminerlere katılırım şartını koyacak derecede de tutkulu bir developer dır...

  ReplyDelete